Neďaleko Nitry rastie nová lezecká oblasť. Skýcov.

Matej Števík s partiou svojich oddielových kolegov (Klub Extrémnych Športov THE EDGE) stvorili počas jesene 2014 až jari 2015 na Skýcovskom kremenci niekoľko ciest (12) a bouldrov. Steny sú tak do 25m vysoké, balvany sú roztrúsené v lese priamo pod skalami a je to ostrý a tvrdý kremenec. Skaly sú situované na západ a sú v lese, takže teplo tomu nevadí, skôr môže vadiť, že po daždoch to trošku dlhšie schne. Viac o tom nájdete v novom čísle Horolezca (2/2015). Alebo rovno tu na mieste: http://goo.gl/maps/KhDS7 (48.522286, 18.405382)

Krátke ilustračné video

Link na sprievodcu (PDF, 1.3MB): http://nitralezie.sk/data/Lezecky_sprievodca_Skycov.pdf

Nie všetky cesty sú už dokončené, tak dávajte pozor, aby ste nenaliezli do niečoho (označené šnúrkou v prvom istení) čo ešte schne, nie je to bezpečné. Rešpektujte takéto označenie.

Lezenie sa tu zjavilo ešte za socializmu, ale nie sú žiadne záznamy o tom, že kto, čo a ako preliezol. Ale už okolo roku 1983 sme tam pri prvých návštevách našli staré osamotené skoby v asi 3 líniách. Potom prišla éra TopRopovania s občasnými (2 ks) RP pokusmi o samovraždu po vlastných isteniach. Až v roku 2014 prišla k slovu vŕtačka a vďaka Maťovej tvrdej hlave napriek protestom kremenca (jeden vrták vydržal v priemere tak na 3 diery) sú na svete prvé zaistené cesty a možnosti na RP pre každého. Prvých 12 kúskov má obtiažnosť medzi 4+ a 9+ asi… Veď to sa ešte utrasie… Možností na ďalšie línie je tam ešte dosť.

 

This entry was posted in Články, Sprievodca. Bookmark the permalink.

One Response to Neďaleko Nitry rastie nová lezecká oblasť. Skýcov.

  1. blxa says:

    sprievodca je ulozeny v sparke pod previsom medzi cestami ¨kym si to ja rozmyslim¨ a ¨pesia zona¨. zoberte si aj dlhsie expresy, v niektorych cestach sa hodia kvoli treniu lana. prilba tiez nie je na skodu, nejake lokre sa vzdy najdu ked clovek dosledne hlada. a vela vody… najblizsi pramen je dost od ruky… asi 800m na zapad smerom do doliny – potok. blbo sa to hlada a nema to stempel od hygienika…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *