Kalvária

Prístup: Lezecká oblasť sa nachádza v meste. Prístup možný použitím NR MHD linky 7 (zastávka Kalvária), alebo aj pešo z autobusovej/vlakovej stanice. Autom: na výpadovke na Nové Zámky smerom z mesta von zabočte pri Novej pekárni (alebo Colný úrad je vedľa) doľava, popri zadnej bráne nemocnice hore kopcom stále rovno až prídete na zákaz vjazdu. Tu auto odparkujte radšej na parkovisku pred štatistickým úradom (či čo to je – GPS 48.296017,18.086923) a neprovokujte miestnych pred rodinnými domami v zákaze vjazdu.
Skala: vápenec s krasovými útvarmi

Jedná sa o 300 metrový skalný pás, na vrchu sa nachádza kaplnka (ku ktorej vedie krížová cesta). Rodná skala pre nitrianských lezcov. Skala je väčšinou kolmá s mnohými prevismi, nájdu sa tu aj položené časti. Celá oblasť je orientovaná JZ, čo v praxi znamená toľko, že sa o sklu opiera slnko celý deň. Výhoda to je po daždi, kedy skala rýchlo vysychá. Na jar a jeseň sa dá liezť príjemne na slniečku. Nevýhoda orientácie skaly nastáva v lete, kedy sa dá liezť ráno alebo až podvečer. Cesty sú odistené priam luxusne, postačíte si iba s expreskami.

Sprievodca na stránke IAMES (pdf verzia). S povolením IAMES sú na našej stránke umiestnené topo nákresy.

Mapa: google maps

mapa z vlakovej/autobusovej stanice

kalvoska

kalvaria - cesty

sektor nad ohniskom
Sektor nad ohniskom

uplne vzadu
Za rohom za ohniskom

platne vzadu
Platne úplne vzadu za ohniskom

This entry was posted in Sprievodca. Bookmark the permalink.

2 Responses to Kalvária

  1. Miro says:

    Prajem pekny den. Toho sprievodcu Kalvarie by ste veru mohli konecne trosku zaktualizovat a podakreslovat tie linky do nakresov 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *